Grzegorz Kubicki i Maciej DrzewickiGrzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki, dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Lubią pracować wspólnie. Byli dwukrotnie nominowani do Nagrody Grand Press w kategorii Wywiad za rozmowy z byłym lekkoatletą Władysławem Kozakiewiczem („Ten od wała”) i Martą Sziłajtis-Obiegło, najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat na jachcie („Kobieta i może”). Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyróżniło w Konkursie im. Stefana Żeromskiego ich tekst „Mama. Panią to masz na ulicy” o rodzinnym domu dziecka, który prowadzi Henryka Krzywonos-Strycharska. Są autorami biografii Dariusza Michalczewskiego „Tiger bez cenzury” i biografii Anny Przybylskiej "Ania", autoryzowanej przez rodzinę zmarłej aktorki.

 

Hanka wrzesień 2017Hanna Kordalska-Rosiek – dziennikarka telewizyjna, dyplomowany filolog polski oraz dyplomowany psycholog kliniczny. Ukończyła Studium Reportażu w Akademii Telewizyjnej TVP. Ma trzydziestoletnie doświadczenie telewizyjne. Przerwę w pracy spowodował stan wojenny. Na antenie TVP Regionalna można oglądać jej dwa autorskie cykle: „Przechodzień codzienny” oraz cykl autorskich reportaży pod wspólną nazwą „Kamień, nożyce, papier – reportaż”. W swoich reportażach i filmach dokumentalnych przedstawia i pozwala zrozumieć świat, ludzi, których warto poznać, a także kulturę i historię Gdańska, w którym się urodziła i z którym jest zawodowo związana. Jest dziennikarką nagradzaną w licznych konkursach twórczości telewizyjnej i festiwalach filmów dokumentalnych. Za swoje wywiady w audycjach „Rozmowy z dwiema niewiadomymi” i „Tak czy inaczej”, otrzymała wiele nagród w ogólnopolskich konkursach twórczości telewizyjnej – PiK. Od wielu lat związana jest z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia ze studentami dziennikarstwa.

 

Katarzyna WlodkowskaKatarzyna Włodkowska – dziennikarka i reporterka. Zadebiutowała w 2003 roku w „Dzienniku Bałtyckim”, po dwóch latach związała się z trójmiejską „Gazetą Wyborczą". Obecnie pisze w „Dużym Formacie”, magazynie reporterskim „Gazety Wyborczej”.
Za tekst „Dom zły” o kaszubskim Fritzlu, który przez dwa lata więził w piwnicy swoją żonę i krzywdził córki, otrzymała prestiżową nagrodę Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”.

 

 

Krzysiek RzymanKrzysiek Rzyman – dziennikarz ekonomiczny, przedsiębiorca i pierwszy YouTuber w Polsce poruszający tematy gospodarcze. Przez 8 lat pracował w redakcji gospodarczej Polskiego Radia. Od 2016 roku prowadzi cotygodniowy magazyn "3 grosze o ekonomii" na antenie stołecznego Radia Kampus. Na swoich kanale na YouTube "RZYMAN dojeżdża" porusza tematy biznesowe i ekonomiczne. Prowadzi panele dyskusyjne i konferencje. Współpracuje z instytucjami z sektora finansowego w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Studiował także na HEC w Montrealu. Prowadzi popularną warszawską kawiarnię STOR na Tamce oraz niezależne wydawnictwo STORMING THE CITY.

 

MaciejBakMaciej Bąk - reporter Radia Zet w Trójmieście. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim, a przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w 2007 roku w studenckim Radiu SAR na Politechnice Gdańskiej. W latach 2010-2016 był reporterem Radia Gdańsk, pracował także jako korespondent radiowej Czwórki z Pomorza i był związany z redakcją angielską Polskiego Radia.
W 2015 roku został wyróżniony Bursztynowym Mikrofonem Radia Gdańsk.

 

 

Marcin RęczminMarcin Ręczmin – dziennikarz i redaktor, współpracował z Gazetą Wyborczą, obecnie pracuje dla Wirtualnej Polski jako wydawca strony głównej.

 

 

 

 

Piotr SitkiewiczPiotr Sitkiewicz – redaktor i literaturoznawca. Sekretarz redakcji wydawnictwa słowo/obraz terytoria, członek redakcji „Schulz/Forum”, wykładowca edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autor książki Bestiariusz Lema według Mroza (Gdynia 2012) oraz współautor (z Pawłem Sitkiewiczem) dwóch książek dla dzieci: W Gdańsku straszy (z ilustracjami Józefa Wilkonia; Gdańsk 2015) i Gdańsk na opak (z ilustracjami Bohdana Butenki; Gdańsk 2014). W 2016 roku obronił pracę doktorską poświęconą przedwojennej recepcji twórczości Schulza, która w wersji książkowej ukaże się w roku 2018 pod tytułem Bruno Schulz i krytycy.

 

Tomasz NadolnaTomek Nadolny – podcaster (Stacja Zmiana), przedsiębiorca, społecznik, filozof i psycholog. Jadł z niejednej miski i pracował w wielu ciekawych miejscach. Obecnie zajmuje się szkoleniem, mentoringiem i warsztatami zarządzania zmianą, dzieląc się dotychczasowymi doświadczeniami w ramach własnej firmy Openity. Pasjonuje go komunikacja, nauki społeczne, a także wpływ technologii i zmian w stylu życia na ludzi i całe społeczeństwo. Poza czytaniem książek o zarządzaniu, komunikacji i psychologii, hobbystycznie zajmują go kwestie związane z fizyczną sprawnością, bieganiem, zdrowym odżywianiem.

 

Damian JaroszDamian Jarosz – wykształceniem i życiem zawodowym związany z dziennikarstwem, technologiami IT, marketingiem i PR. Futurolog praktyk - stawiający na przydatne zastosowania wynalazków, startupów oraz idei. Projektuje, a następnie wdraża zarówno małe sprytne usługi, jak i duże produktowe oraz biznesowe systemy dla klientów korporacyjnych.  Od lat robi internety #NaSwoim #Pablik.pl #Futurolog #Startups #ProjektyIT #ProjectManager #BezpieczeństwoIT #SocialMediaNinja #TweetupAcademy #Społecznik

 

 

Kuba KaługaKuba Kaługa – dziennikarz i reporter RMF FM. Pracuje w sopockim oddziale stacji. Relacjonuje wydarzenia z północnej Polski. Przygodę z profesjonalnym radiem rozpoczął w 2007 roku w czasie studiów dziennikarskich. Przez kilka miesięcy był stażystą w trójmiejskiej redakcji RMF FM. Tamże uczył się zawodu reportera. Gdy lokalne Radio Eska Nord zostało przejęte przez RMF MAXXX przyjął propozycję pracy dla tej stacji. Przez kilka lat był tam reporterem. Czasowo pracował także jako wydawca lokalnych i sieciowych serwisów informacyjnych. Od 2011 w RMF FM.

 

robert silskiRobert Silski – dziennikarz w Radiu Gdańsk. Politolog z wykształcenia. O sobie mówi: Uważnie obserwuję otaczającą mnie rzeczywistość – tę bliższą i tę dalszą. W Radiu Gdańsk pracuje od 2010 r., jest wydawcą oraz redaktorem informacji. Wcześniej był dziennikarzem w Radiu Eska. Jest aktywny w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze.

 

 

 

jsJanusz Schwertner – dziennikarz i redaktor prowadzący Onet Wiadomości. Jest zastępcą redaktora naczelnego na portalu „Polska ma Sens”. Wcześniej był związany z miesięcznikiem studenckim „?dlaczego”. Oprócz tego, dziennikarz pisał do „Wprost”, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Wysokich obcasów” i „Rzeczpospolitej”. Był krakowskim korespondentem „Przeglądu sportowego”. Tekst Janusza Schwertnera „Śmierć utopiona w pogardzie” został nominowany w kategorii „Publicystyka” przez Nagrodę Dziennikarzy Małopolski 2016. Opisał sprawę Kijowskiego.

 

Mateusz Pieniążek – zajmuję się fotografią od 12 lat i ma ponad trzyletnie doświadczenie z tworzeniem video. Jeste współzałożycielem firmy Invest Studio zajmującej się produkcją filmową i zdjęciową oraz marketingiem sprzedaży. W grudniu współorganizował jedną z pierwszych w Polsce konferencji poświęconych tworzeniu treści audiowizualnych przy pomocy smartfona – jego prelekcja dotyczyła mobilnej wideografii. Od 2014 roku należy do Kroniki Studenckiej – organizacji na Politechnice Gdańskiej zrzeszająca miłośników fotografii – przez ostatni rok był jej przewodniczącym.

 

foto: Robert KrawczykPiotr Terlecki – doświadczony operator TVN, pracował w każdych warunkach i z wieloma reporterami. Nagrywał zarówno debaty, jak również materiały interwencyjne. Zna zawód operatora telewizyjnego od podszewki. Od kilku ostatnich lat pasjonują go zdjęcia z dronów. Zrobił kilka materiałów z udziałem bezzałogowego statku lotniczego. Lubi wyzwania i wie jak wybrnąć z każdej sytuacji.

W zawodzie operatora od 2003 roku, w TVN od 2007. Robił materiały dla Faktów, realizował zdjęcia na antenę TVN24, a w tym roku rozpoczyna nowe wyzwanie zawodowe: zdjęcia dla Dzień Dobry TVN i TVN Turbo.

 

 

 

Goście z poprzedniego roku


Bartosz CicharskiBartek Cicharski – z wykształcenia finansista, choć nikt nie wie, co to znaczy. Zawodowo jest magikiem Excela. Z pasji zaś - blogerem i improwizatorem. W sieci tworzy od blisko dekady, na scenie od blisko roku. Jedno i drugie daje mu niesamowitą energię. Lubi się dzielić wiedzą. Frytkami – nie. Jego ulubiona zabawka to Lego. Ulubiona cyfra: cztery.

 

Bozena AksamitBożena Aksamit – dziennikarka i reportażystka. Skończyła oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim. Warsztatu dziennikarskiego nauczyła się w „Gazecie Wyborczej”. Stale pisze do „Dużego Formatu”, w którym opublikowała swój pierwszy reportaż. Dodatkowo jej teksty można zobaczyć w „Wysokich obcasach” i wydaniach świątecznych „GW”. Nazwisko dziennikarki widnieje przy nominacjach w kategorii „Wywiad” i „Reportaż prasowy” 20. edycji Grand Press. Bożena Aksamit jest autorką i współautorką 4 książek, w tym - głośnego reportażu „Zatoka Świń”. O sobie mówi: „Interesuje mnie człowiek wrzucony w wir historii”.

iwanowskaAnna Iwanowska -  Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, z zamiłowania naukowiec i pasjonat języka polskiego. Z zawodu redaktor i korektor. W latach 2010-2014 związana z Wydawnictwem Region. Dziś pracuje jako wolny strzelec i wykładowca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją pracę doktorską poświęca "Dowcipowi językowemu w tekstach polskiego kabaretu z lat 2000-2013". Prywatnie uwielbia egzotyczne herbaty, kawę (koniecznie z mlekiem!) i zagraniczne seriale.

Mikołaj ChrzanMikołaj Chrzan – redaktor naczelny trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Pierwszy tekst – "Sienkiewicz na szuwaksie" – napisał w wieku 15 lat. Rok później zaczął współpracować z „Wyborczą”. Jako reporter pisał teksty o wypadkach, sprawach społecznych i ekonomicznych. Kierował wrocławskim wydaniem dziennika. Mikołaj posiada 3 dyplomy z różnych szkół wyższych. Przewodniczy Aeroklubowi Gdańskiemu. Jest laureatem nagrody „Złote Pióro” oraz autorem nominowanego tekstu w kategorii „News” Grand Press. W 2011 r. wydał album „Gdańsk z góry”.

kazmierczak pawelPaweł Kaźmierczak – dziennikarz w TVP2. Z Telewizją Polską związany od 2003 r. Na stale współpracuje z Magazynem Ekspresu Reporterów. Specjalizacja – reportaże śledcze. Paweł jest laureatem Nagrody Specjalnej Prezesa Zarządu TVP za „zawodową sprawność, rzetelność i odwagę w przygotowaniu informacji dla TVP”. W 2015 r. otrzymał nagrodę w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl „Nie odpuszczę do końca”, „Nietykalni”.

Łukasz GłowalaŁukasz Głowala – gdański fotograf. Zajmuje się fotografią prasową i dokumentalną. Jego zdjęcia można zobaczyć m.in. w „Wysokich obcasach”, „Polityce” i „Gazecie Wyborczej”. Internetowe portale także korzystają z usług fotografa (np. Trójmiasto.pl). Przez wiele lat pracował jako reporter agencyjny. Dodatkowo Łukasz prowadzi własnego bloga, który „Press” zaliczył do Top 10 najlepszych blogów fotograficznych. Najbardziej znanym jego projektem jest cykl „1440 minut”.

Artur KielbasinskiArtur Kiełbasiński – dziennikarz i publicysta. Z wykształcenia prawnik. Pracę dziennikarską rozpoczął w „Głosie Wybrzeża”. Potem pisał dla „Gazety Gdańskiej”, „Dziennika Bałtyckiego” i „Gazety Wyborczej”. Był także redaktorem naczelnym portalu naszemiasto.pl. Aktualnie jest szefem newsroomu w Radiu Gdańsk. W tekstach najczęściej podejmuje tematykę ekonomiczną i gospodarczą, stąd jest laureatem nagrody SDP im. Grabskiego dla najlepszego dziennikarza gospodarczego. Jako swój cel zawodowy przyjmuje łączenie szybkiej, dobrej informacji z pogłębioną analizą, pokazaniem kontekstu wydarzeń. 

marek twarogMarek Twaróg - Redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, wcześniej trzy lata kierował „Gazetą Wrocławską”, jeszcze wcześniej był reporterem, zajmującym się Kościołem, Unią Europejską i śląskim regionalizmem. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Współautor z Arkadiuszem Golą reporterskiego albumu „Ludzie z węgla”. Lubi też pracę ze studentami. 

 

  


Goście z wcześniejszych edycji Medionaliów.

muszynskimiesnikkowalewskikasprzyk szreter1naliwajek1hlebowicz1szczerba1oleksy1grupagit1potocka1naskret1klos1czalej1paczesniak tsandecki1rudzinski1werner1szymczuk1zalesinski1tomasz sAMichajlow twos trabrowska t

PMG PA poprawione pg_logo_kolorUG logotyp

 Logo Bankowcy dla Edukacji Ok nowe   OFMA logo new jpg 1920x 170824 EO

   logopp3

Kronika_studencka WRS WChpg w chemiczny kolor-01pg w z i e kolor-01sspg logomors logo new bibliotekaGdansk.nkr